Úvod
Italská cembala
Cembalino, italský virginal
Vlámská a francouzská cembala
Německá cembala
Nástroje Tibora Haluščáka
Technologie, materiály
Návody, podpora
Ceník
O nás, kontakt
 
Vít Bébar
 
Vít Bébar
Dolní Kroupná 468
Nosislav
Tel 608 718 504
bebar(zavi)seznam*cz

TOPlist

Italské tenkostěnné cembalo je výbornou volbou pro hru continua. Malé rozměry a hmotnost, typické zdobení lišt, stojanu a kláves, výrazný, ale přitom ušlechtilý zvuk díky pečlivě navržené rezonanční desce a kompletně mosaznému ostrunění dávájí těmto nástrojům nezaměnitelný charakter. Vhodně zvolený bod trsnutí struny připomínající italské virginaly, rychlý náběh a krátké doznění zvuku, spolurezonující tenké stěny - přes malé rozměry není problém nasazení i v orchestru nebo ansámblu, kde se obzvláště dobře pojí s pěveckými party. Charakterističnost je vykoupena menší univerzálností, na rozdíl od cembal pozdně franko-vlámské nebo německé školy se sólový repertoár hratelný na tyto nástroje omezuje na kompozice renesance, raného baroka a s určitou zkušeností i vrcholného baroka, nejlépe pak raně italské a anglické literatury. U hry continua toto omezení není tak striktní.

Koncepce nástrojů vychází ze zvolených modelů, např. G. B. Giusti nebo C. Grimaldi. Zajímavostí je možnost použití javorové rezonanční desky, která posouvá charakter italských cembal do jiné dimenze - hutný rezonanční charakter zvuku s dlouhým dozněním doplňují výjimečnost nástroje. Možné je i použití šikmé rezonanční desky v úhlu do 30 stupňů ke strunám, na rozdíl od běžného paralelního vedení je dosaženo až výbušně rezonančního charakteru zvuku v tenorovo-diskantové oblasti.

Pro italské nástroje se obvykle používají mosazné struny, které přes větší citlivost k rozladění poskytují bohaté, ale vyvážené spektrum vyšších harmonických bez zbytečné ostrosti.

Varianty konstukce: samostatný tenkostěnný nástroj (bez víka), totéž s vnějším korpusem pro větší ochranu, nebo tzv. false-inner-outer konstrukce předstírající vnitřní nástroj ve vnějším korpusu, ovšem fyzicky zabudovaný v jednom celku.

Standardní provedení je z masivního cedru nebo jiného dřeva (např. javor) s možností intarzií po celém obvodu nástroje (viz obr., motiv inspirovaný boky cembala C. Grimaldi). Klaviatura je potažena zimostrázem u spodních kláves, horní buď masivní eben či jiné tmavé varianty, nebo ozdobné prokládání kontrastních dřevin. Obvyklá dispozice je 2x8' nebo 1x8' rejstřík. Rozsah: GG-d3, CC-c3.