Úvod
Italská cembala
Cembalino, italský virginal
Vlámská a francouzská cembala
Německá cembala
Nástroje Tibora Haluščáka
Technologie, materiály
Návody, podpora
Ceník
O nás, kontakt
 
Vít Bébar
 
Vít Bébar
Dolní Kroupná 468
Nosislav
Tel 608 718 504
bebar(zavi)seznam*cz

TOPlist

Není rozhodně snadné vyhovět zájemcům o nástroj dobře znějící, zároveň však skladný, lehce přenosný, spolehlivý a za dostupnou cenu - ať už se jedná o druhé cembalo na continuo nebo o základní nástroj pro studenty a hudební školy. Doposud jsem nabízel italské virginaly, subtilní nástroje s výborným zvukem, po zkušenostech s jejich výrobou /a především následným seřizováním/ jsem ovšem dospěl k poněkud depresivnímu závěru: tyto jinak krásné a roztomilé instrumenty jsou obecně nestabilní, vyžadují častou údržbu a je obtížné na ně hrát. Tudíž jsou vhodné spíše pro profesionály s praxí v intonaci a ostatním nastavováním. Nestabilita spočívá hlavně v rozvržení nástroje - kobylky mají nevýhodné vedení částečně téměř paralelně ke strunám, obtížnost hry především v basu je dána krátkými klávesovými táhly.

Z těchto důvodů nyní virginal spíše rozmlouvám a nabízím jako alternativu miniaturní cembálko, tzn. cembalino.

Při návrhu bylo mou snahou zachovat kvalitu zvuku virginalu, nabízím proto kromě standardního cembala s pevným kolíčníkem i nástroj, který má obě kobylky na živé rezonanční desce. Struny jsou trsány poněkud dále, než u běžných italských cembal. Délka 150 cm je náročná na znělost v basové oblasti, tento problém řeším propracovaným návrhem všech prvků - umístění kobylky, velmi pečlivě vyladěná tuhost jednotlivých oblastí rezonanční desky, pomocné ozvučné trámce atd., neobejdeme se bez patřičné dávky oboru zvaného akustika.

Koncepce tohoto nástroje z principu zabraňuje deformaci kobylky, je tedy stabilnější a dle dosavadních zkušeností i přes velmi nízkou váhu drží dobře ladění.

Další výhodou jsou delší klávesová táhla. Lze tedy na nástroj bez problémů hrát i v basové oblasti.

Aby bylo cembalo skutečně maximálně skladné, dalších 11 cm lze ušetřit systémem zásuvné klaviatury. Celý proces instalace zabere cca 1 minutu.

Přestože jsem nevycházel z žádného konkrétního nástroje, rysy cembalina jsou typicky italské, ať už se jedná o celkový tvar, tenké stěny, ozdobné lišty, kobylky, klaviaturu apod. Zvukově se cembalino blíží popisovaným virginalům, je ale o něco univerzálnější. Hlavní výhodou je hra v ansámblu, kde se velmi dobře pojí s ostatními nástroji, obzvláště pak se zpěvem, a vynikne i v orchestru.

Provedení je buď v padouku /nádherné tmavočervené tropické dřevo, ale velmi obtížně obrobitelné/, nebo z javoru a jiných dřevin. Intarzie na boku nástroje je javorová. Potah klaviatury: zimostráz, ovangol nebo proložení zimostráz/masaranduba.

Přestože nemá cembalino víko, v obalu je všitá tuhá deska zabraňující poškození nástroje seshora.

Dispozice: 1x8' nebo 2x8' rejstřík s mosazným ostruněním.

Rozměry: 162 x 72 x 17 cm (CC-c3) a 173 x 79 x 17 cm (AA-e3).

Rozsah: CC-c3 nebo AA-e3.