Úvod
Italská cembala
Cembalino, italský virginal
Vlámská a francouzská cembala
Německá cembala
Nástroje Tibora Haluščáka
Technologie, materiály
Návody, podpora
Ceník
O nás, kontakt
 
Vít Bébar
 
Vít Bébar
Dolní Kroupná 468
Nosislav
Tel 608 718 504
bebar(zavi)seznam*cz

TOPlist

Vlámské cembalo je vyhledávaným univerzálním nástrojem ceněným pro svou zvukovou ušlechtilost. Tón s dlouhým dozněním, sonorný, jemný a přitom i v ansámblu rozeznatelný díky jiskřivému spektru vyšších harmonických. Nástroje jsou stavěny individuálně podle požadavků na rozsah, dispozici, rozměry a zdobení.

Vycházím např. z modelů J. Ruckerse 1637 a A. Ruckerse 1640. Jako typicky vlámské zdobení nabízím tištěné papírové tapety, dále mramorování, umělecké kování, malbu rezonanční desky i víka, ozdobné nápisy a různě tvarované stojany včetně dvojitě šroubovitých nohou.

Dále připravujeme nové modely inspirované raně francouzskou stavební školou (V.Tibaut 1681) a vrcholně barokní francouzskou školou (S. Garnier 1647).

Nástroje na obrázcích v galerii z ořechového dřeva jsou obecně franko-vlámské konstrukce, s relativně tenkými stěnami, v transparentním provedení, bez přímé předlohy konkrétního historického modelu.

Klaviatura je ve standardní verzi ebenová s kostěným potahem vrchních kláves, s frézovanými čely, nebo obrácená varianta s bílými spodními klávesami. Čela kláves je pak možné zdobit řezanou kostí a papírovým podkladem, nebo použít lisované kožené ornamenty.

Obvyklá dispozice: 2x8' nebo 2x8' + 4' rejstřík, loutna.

Rozsah: FF-f3, GG-d3, CC-c3.