Úvod
Italská cembala
Cembalino, italský virginal
Franko-vlámská cembala
Německá cembala
Nástroje Tibora Haluščáka
Technologie, materiály
Návody, podpora
Ceník
O nás, kontakt
 
Vít Bébar
Šebelova 670a
Bílovice n. Svit.
Tel 608 718 504
bebar@seznam.cz

TOPlist

text Stručně si dovolím představit sebe a mého spolupracovníka.

Jako klavírista na pražské konzervatoři jsem objevil kouzlo cembala a při studiu hry na tento nástroj ve Vídni jsem se pokusil o první stavbu. Při zpětném pohledu byla mé naivní nadšení zřejmě onou nutnou hnací silou, která mne po počátečních neúspěších stále posouvala vpřed - nyní je to již přes 15 let cembalostavění /v němčině je vše tak jednoduché/. Mezitím jsem se věnoval i hře na cembalo v různých ansámblech a výuce.

Vyrobit něco tak složitého a komplexního, jako je cembalo, vyžaduje mnoho odborností a různých řemeslných dovedností. Rozhodl jsem se proto větší truhlářské práce přenechat člověku zkušenému, který má praxi i vybavení na potřebné úrovni. Najít takového člověka ochotného kývnout na nabídku stavby korpusu cembala bylo velmi obtížné, ale podařilo se: jeho jméno je Tibor Haluščák, svou mistrovskou dílnu má v Ochozu u Brna. Kromě stavby cembal zvládá i stavbu rodinných domů, veškeré stolařské aktivity a kromě toho vyrábí mandolíny, kytary a loutny. Jeho nástrojům se na těchto stránkách ještě budu věnovat. Mohu mu tedy bez obav svěřit výrobu korpusu včetně povrchové úpravy, sám se pak zabývám rezonanční deskou, mechanikou a celkovým zprovozněním nástroje.

Počátky stavby cembal se pojí s Olomoucí, po několika přechodných etapách (Vídeň, Veverská Bítýška, Brno) jsem zakotvil v Bílovicích nad Svitavou, v malebném místě nedaleko Brna.

Kontaktovat mne můžete emailem (bebar@seznamcz) nebo telefonicky (608 718 504).