Úvod
Italská cembala
Cembalino, italský virginal
Vlámská a francouzská cembala
Německá cembala
Nástroje Tibora Haluščáka
Technologie, materiály
Návody, podpora
Ceník
O nás, kontakt
 
Vít Bébar
 
Vít Bébar
Dolní Kroupná 468
Nosislav
Tel 608 718 504
bebar(zavi)seznam*cz

TOPlist

text Stručně si dovolím představit sebe a mého spolupracovníka.

Jako klavírista na pražské konzervatoři jsem objevil kouzlo cembala a při studiu hry na tento nástroj ve Vídni jsem se pokusil o první stavbu. Při zpětném pohledu bylo mé naivní nadšení zřejmě onou nutnou hnací silou, která mne po počátečních neúspěších stále posouvala vpřed a pomohla překonat příležitostné krize. Postupně jsem se snažil proniknout do konstrukčních tajů jednotlivých stavebních škol i různých období a věnoval se zkoumání akustických zákonitostí cembalové konstrukce i zvuku.

Další oblastí zájmu je historické ladění. Jako aktivní cembalista spolupracuji s různými ansámbly a věnuji se pedagogické činnosti.

Počátky stavby cembal se pojí s Olomoucí, po několika přechodných etapách (Vídeň, Veverská Bítýška, Brno) jsem na delší dobu zakotvil v Bílovicích nad Svitavou, v r. 2017 jsme se přestěhovali do vinařské obce Nosislav, cca 25 km jižně od Brna.

Vyrobit něco tak složitého a komplexního, jako je cembalo, vyžaduje mnoho odborností a různých řemeslných dovedností. Rozhodl jsem se proto větší truhlářské práce přenechat člověku zkušenému, který má praxi i vybavení na potřebné úrovni. Najít takového člověka ochotného kývnout na nabídku stavby korpusu cembala bylo velmi obtížné, ale podařilo se: jeho jméno je Tibor Haluščák, svou mistrovskou dílnu má v Ochozu u Brna. Kromě stavby cembal zvládá i stavbu rodinných domů, veškeré stolařské aktivity a kromě toho vyrábí mandolíny, kytary a loutny. Jeho nástrojům se na těchto stránkách ještě budu věnovat. Mohu mu tedy bez obav svěřit výrobu korpusu včetně povrchové úpravy, sám se pak zabývám rezonanční deskou, mechanikou a celkovým zprovozněním nástroje.

Kontaktovat mne můžete emailem (bebar(Zavinnáč)seznam(tečka)cz) nebo telefonicky (608 718 504).